Celebrate Life

How Can I Help You ?

Posted in: Müzik

Artık Yeni Şarkılar Dinlemek Lazım

Farklı dilleri konuşan insanların birbirini anlamalarına vesile olmak duygusunun benim gelecekteki tutkularımdan biri olacağını küçükken bilmiyordum. Ancak insanların kullandığı bir dil daha var ki onun tercümeye ihtiyacı yok: MÜZİK. Sözleri anlaşıldığında daha çok lezzet katıyor belki ancak anlaşılmasa da sonuçta hepimizin anladığı evrensel bir araç var; HİSLER. Hissediyoruz. O yüzden bu yazıyı dünya tınılarına ithaf ediyorum.

***

Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti cancağızım,
Ne kadar söz varsa düne ait…
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Rumi’nin bu sözlerinin bir şarkısı da var. Sezen Aksu’nun “Işık Doğudan Yükselir” albümünde “Yeniliğe Doğru” parçası.

Yeni şeyler söylemek lazım derken, bize yeni şarkılar söylemek de lazım. E bunun için yeni şarkılar dinlemek lazım, dedim.

Ve aşağıdakileri keşfettim:

DÜNYADAN SESLER: Tüm dünyadan şarkılar bulabiliyorsunuz ve çoğunun sözlerinin altyazısı da var.

hqdefault

PUTUMAYO: Dünyanın her bir tarafından müthiş müzikler getiriyor. Youtube da da çeşitli albümleri bulmak mümkün. Albüm kapakları da çok tatlı.

th

NPR MUSIC TINY DESK CONCERTS: Burada da çeşitli mini konserleri var farklı grupların. Mesela Natalia Lafourcade’in şu performansını çok beğendim bulduğumda, Veracruz asıllı Meksikalı bir şarkıcı.cJ0wGpsO

Ve farkettim ki bazı dillerde pek şarkı dinlemiyorum. Mesela Almanca. Almanca, İngilizce’den sonra ikinci yabancı dilimdi, kaba bir dil önyargısına ben de kapılmışım ki öğrenmekten vazgeçmişim. Sonra önyargıların nasıl çalıştığını keşfettim; bir şekilde algıladığımız gerçek olmayan bir bilginin genellenmiş hali. Yani gerçeği algılamamızı kısıtlayan bir mekanizma. Yani insanın çaktırmadan kendini (gerçek olmayan bir düşünceye) esir etmesini sağlayan bir sistem. Ne gerek var? Neden içimizi özgürleştirmeyelim?

İşte, ben de şimdiki aklımla bakınca ‘neden?’ dedim. Bir Alman arkadaşımdan öneri şarkı istedim ve önerdikleri hoşuma gitti. Mesela bir tanesi şöyle.

Elbette bunlar okyanusta birer damla… Kimbilir başka hangi dillerin hangi güzel şarkıları var…Arapça, Rusça, Çince, Japonca, İbranice…

Peki siz ne önerirsiniz?

Serpil Ata, Istanbul, 7.11.2017

1 comment

  1. Özkan Uzelli - 08/11/2017 05:03

    Almanca demişken.. 8-9 sene önceydi.. Yani genç ve yakışıklıyken, telefonum şöyle çalardı: https://youtu.be/_yWU0lFghxU

    Reply

Have your say