Sevgi Şelalesi Dev Adam: Stephen Turoff: 2

28 – 29 – 30 Mart 2014 tarihlerinde Bilgi Paylaşım Merkezi’nin davetlisi olarak gelen Stephen Turoff’un çalışmalarında tercümanlık yaptım. Farklı rahatsızlıklar ile gelen insanların hayat kalitelerinin artmasında vesile olmak her zamanki gibi olağanın üzerinde eşsiz bir deneyimdi.  Yine söyledi:

“Sizler beden değilsiniz, beden siz değilsiniz, beden gelir ve gider. Beden sizin arabanız. Araba eskidiğinde bırakır, yenisini alırsınız.” (Bunu öyle bir doğallık ve neşeyle söylüyor ki, ekmek almaya gider gibi beden almaya gideceğinizi sanıyorsunuz.) 

İnsanları gördükçe çok derin bir sevgi ve saygı hissettim. Herkesin hikayesi farklı. Yaşam deneyimdeki sınavları değişik ve kendince zorlu. Kim olursak olalım herkesin bir bedeni var ve düşünce yapısı ve yaptıkları herkesin hayatında sebep ve sonuç, bedeninde sağlık ya da rahatsızlık olarak ortaya çıkıyor.

Eğer bugün sağlıklı bir şekilde yaşıyorsak bunun için teşekkür etmek lazım, çünkü aslında bir mucizeyiz. O kadar farklı hastalık olasılıkları var ki… Doğumda oksijensiz kalınabilir, beyin görevlerini tam yapamayabilir, fiziksel organlar kontrol edilemeyebilir, duyu organları çalışmayabilir, bağımlılıklar olabilir, bedenin sistemleri (bağışıklık, sindirim, sinir, boşaltım..vb) çalışmayabilir ya da çok çalışabilir… Fiziksel olarak muhteşemken endişeler, korkular, stres olabilir, ya da yalan, öfke ve şiddetin esiri olup insanlara zarar verilebilir.

Çalışmalar genelde sessiz geçiyor, sevgi dolu, yargısız, güçlü ve oldukça da neşeli. Stephen çalışma sürecinde bazen öyle şeyler diyor ki insan ağlanacak haline gülebiliyor. Bu üç günden sizler için hatırladığım bazı kısımları sizin için derledim.

Bir çift gelmişti, karı koca. Kadının problemi kalbindeydi.

Stephen (bana): Problemi ne?

Ben: Kalp

Stephen (kadına gülerek): En azından bir kalbin var 😊

(sonra eşine): Gerçekten bir kalbi var mı?

Eşi (gülerek): Evet

Bir kişi: Alerjilerim var.

Stephen: Allah’a alerjin olmadığı sürece sorun yok 🙂

Diabet sorunuyla gelen bir genç:

Genç: Çok öfkeliyim, kolaylıkla öfkeleniyorum ve stres oluyorum.

Stephen: Dikkatli olmalısın çünkü bir gün senden daha çok öfkeli biriyle karşılaşırsan başın belaya girebilir. Rahatlamayı öğrenmen gerek.

Bir kişi: Bir elim ağrıyor.

Stephen: Allah o yüzden iki el vermiş, birine bir şey olursa diğerini kullansınlar diye.

Bir kişi: Her şeyden korkuyorum, trafikten, köprüyü geçmekten…

Stephen: Neden kendini sevmiyorsun? Ne oldu da kendini sevmiyorsun? … Serbest bırak. Kendi geminin kaptanı ol. Eğer geminin kaptanı sen olmazsan istediğin kıyıya götüremezsin. Bu, senin gemin.

Bir kişi: Net göremiyorum.

Stephen: Kim net görüyor ki? Gözleri olan ama ona rağmen görmeyen o kadar kişi var ki…

Bir kişi: İçimdeki rahatlığın devam etmesi için ne yapabilirim?

Stephen: Sev, sev, sev…

  • Not: Stephen Turoff İngiltere’de yaşıyor. Detaylı bilgi isterseniz: www.stephenturoff.com
Scroll to Top