Sistemik Konstelasyonlar

Sistemik Konstelasyonlar

Aile Dizimi, Aile Sergisi ya da Aile Konstelasyonları olarak bildiğimiz bu iyileştirici yaklaşımı ayrıca şirketler ve organizasyonlar için ve yabancı dil öğrenmek gibi çeşitli süreçlerde de kullanmak mümkündür. Danışanın çalışmak istediği mesele, içinde bulunduğu sistemin içinde dikkate alınır. Çalışmanın temelinde sevgi ve saygı vardır.

Bu çalışma özünde kişinin hayatındaki yeri bulmasıyla ilgilidir. Ve hayatımızdaki yeri de ancak ailemizdeki yerimizi tam olarak bulduğumuzda ediniriz. Sistemik yasalar olan Düzen, Aidiyet ve Denge’yi temel alır. İçinde bulunduğumuz kör sevgiyi görmemizde, var olan dinamiklerin farkında olmamızda ve gerçeği olduğu haliyle kabul etmemizde, bu gerçek ile bilinçli bir sevgiye geçmemizde bize yeni bir bakış açısı sunar.

Sistem içindeki tutumlarımızın altında işleyen gizli dinamiklerin açığa çıkmasında yardımcı olur. Sistemin dışlanan bir üyesi varsa yeniden dahil edilir, üyeler arasında bir şekilde kopmuş olan bağlantıların yeniden onarılmasında katkıda bulunur. Bütünün bir parçası olduğumuzu hissederiz. Olanları değiştirmek değil, olanı kabul etmekte bize yardımcı olacak bir resim verir ki böylece kişiyi gerçeğe biraz daha yaklaştırır. Böylece hayat bize daha rahat akabilir ve biz de yaşama evet diyebiliriz.

3000+

SAAT ÇEVİRİ

2800+

SAAT EĞİTİMDE YERALDI

100+

KİŞİNİN SESİ OLDU

1400+

SAAT SİSTEMİK EĞİTİM ALDI

Serpil Ata

Çevirmen, öğretim görevlisi, eğitmen, kolaylaştırıcı

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu. Aynı üniversitede AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler ve İspanya Murcia Üniversitesi’nde Ekonomik Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği konu yüksek lisanslar yaptı.

2009’dan beri İngilizce ve İspanyolca dillerinde çevirmenlik yapıyor. 2012’den beri Nişantaşı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Sistemik çalışmalar ile ilgili ilk eğitimimi Aile Konstelasyonları üzerine 3 yıl boyunca Göksel Karabayır’dan aldı. İkinci uzun soluklu eğitimimi Max Dauskardt ve Alemka Dauskardt’tan aldı. İki yıl süren bu eğitim grubundan sonra ikinci eğitim gruplarında da çevirmenlik yapıyor. Ayrıca Vivian Broughton tarafından verilen “Kimlik Temelli Niyet Konstelasyon Çalışması” eğitimini tamamladı. Organizasyon Konstelasyonları eğitimimi hakkında ise Hollanda Bert Hellinger Enstitüsü kurucusu Jan Jacob Stam’dan “Organizasyon Konstelasyonları” ve Cecilio Recojo’dan “Sistemik Koçluk ve Yönetim” konulu eğitimler aldı. Prof.Dr.Franz Rupert, Jan Jacob Stam, Jane Peterson ve Svagito Liebermeister çevirmenliğini yaptığı sistemik kolaylaştırıcı ve eğitmenler arasında. Öte yandan Rumen Yankulov’un 3 yıl süren “Meditatif Yaklaşımlı Aile Sergisi” Eğitimi’nden 2019 yılında mezun oldu. Ayrıca Recall Healing’in kurucusu Dr. Gilbert Renaud’un da çevirmenleri arasında.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu. Aynı üniversitede AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler ve İspanya Murcia Üniversitesi’nde Ekonomik Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği konu yüksek lisanslar yaptı.

Scroll to Top