Hakkımda

Serpil Ata

Çevirmen, öğretim Görevlisi, eğitmen, Konstelasyon kolaylaştırıcısı

Mersin’de doğdum. 2004’te Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede “Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde ilk tezli yüksek lisansımı yaptım. Tezimi “Avrupa Birliği’nde STK Yönetimi – İspanya’da Göç Durumu” hakkında yazdım.  Sonrasında gönüllü olarak çalışmak üzere İspanya’nın güneyinde bir kasabaya gittim ve bir yıl içinde İspanyolca öğrenerek Murcia Üniversitesi “Ekonomik Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği” üzerine ikinci yüksek lisansımı İspanyolca dilinde burslu olarak tamamladım. AECID İspanya Kalkınma için Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Murcia Belediyesi’nden sunduğu özel burs ile bitirme projesini Meksika’da gerçekleştirdim, Puebla şehrinde bulunan BUAP adlı üniversiteden de destek alarak CESDER Kırsal Kalkınma Çalışmaları Merkezi’nde kooperatif oluşumu ve yerliler tarafından üretilen ürünlerin ticarileşmesinde görev yaptım. Şu anda Nişantaşı Üniversitesi’nde “İşletme Yönetimi” bölümünde tez aşamasında doktora öğrencisiyim ve 2012’den beri aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak ders vermekteyim.

2009’dan beri İngilizce ve İspanyolca dillerinde çevirmenlik yapıyorum. Çevirmenlik kimliğim ile ilgili detayları görmek ve referanslarıma bakmak için buraya (https://serpilata.com/hakkimda/ceviriler/ ) tıklayabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası, ED&F Man Holding, Arvato Bertelsmann ve Nişantaşı Üniversitesi’nde farklı pozisyonlarda kurumsal deneyim edindim, ECO-IQ çevre dergisinde araştırmacı ve yazarlık yaptım, Victor Ananias döneminde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nde üye ilişkileri yöneticisi oldum, MFIB destekli genç girişimciliğin geliştirilmesi konulu Kahramanmaraş’ta gerçekleşen bir yıl süreli bir AB projesinde koordinatörlük yaptım. Para yerine zamanın kullanıldığı bir sosyal paylaşım ağı, zaman bankası temelli zumbara.com’un kuruluşunda yer aldım. Derin Akademi’de İK programları koordinatörü olarak görev yaptım, Hakan Selahi ve Ceyda Selahi ile birlikte çalıştım.

Serpil Ata

Çalışmalarımı kurumsal bir çatıda devam ettirebilmek için Lala Communication ( www.lalacommunication.com ) adlı şirketimi Şubat 2017’de kurdum.

Konstelasyon Çalışmaları ile ilk olarak 2012’de Prof. Dr. Franz Ruppert’in çevirmeni olarak tanıştım, hayran kaldım ve konu ile ilgili ilk eğitimimi Aile Konstelasyonları üzerine 3 yıl boyunca Göksel Karabayır’dan aldım, 2015 yılında mezun oldum. İkinci uzun soluklu eğitimimi Max Dauskardt ve Alemka Dauskardt’tan çevirmenleri olarak aldım. Ayrıca Vivian Broughton tarafından verilen “Kimlik Temelli Niyet Konstelasyon Çalışması” eğitimini yine çevirmen olarak tamamladım. Rumen Yankulov’un 3 yıl süren “Meditatif Yaklaşımlı Aile Sergisi” Eğitimi’nden 2019 yılında mezun oldum. Aile Diziminin öncülerinden olan Svagito Liebermeister’ın Türkiye’deki programlarında ona ses veren tercümanlardan biriyim.

Organizasyon Konstelasyonları eğitimimi ise Hollanda Bert Hellinger Enstitüsü kurucusu Jan Jacob Stam’dan ve Cecilio Regojo’dan “Sistemik Koçluk ve Yönetim” konulu eğitimler aldım. Cecilio’nun hem Türkiye’deki yüz yüze eğitimlerine, hem İspanya’da düzenlediği yoğunlaştırılmış eğitimine katıldım hem de online sunduğu eğitiminde tercümanlığını yaptım.

Jane Peterson ve Shavasti ve çevirmenliğini yaptığım sistemik konstelasyon kolaylaştırıcı ve eğitmenler arasındadır.

Ayrıca Recall Healing’in kurucusu Dr. Gilbert Renaud tarafından verilen eğitimlerin çoğunda (https://schoolofyounity.com/ ) çevirmenlik yaptım. Çeviriler ile ilgili detayları merak ederseniz buraya bakabilirsiniz ( https://serpilata.com/hakkimda/ceviriler/ )

Ayrıca Recall Healing’in kurucusu Dr. Gilbert Renaud tarafından verilen eğitimlerin çoğunda (https://schoolofyounity.com/ ) çevirmenlik yaptım. Çeviriler ile ilgili detayları merak ederseniz buraya bakabilirsiniz ( https://serpilata.com/hakkimda/ceviriler/ )

Uluslararası Sistemik Konstelasyonlar Birliği ISCA’nın Türkiye kurucu temsilcilerinden biri oldum. https://isca-network.org , Constellators International oluşumunun danışmanlık kurulunda yer aldım  https://constellators-international.com/ ve Aralık 2022’de her iki kurumundaki görevlerimden ayrıldım.  

Bütün bu öğrendiklerimi bireysel seanslarda ve grup çalışmalarında bireylerin ve kurumların yaşam kalitesinin iyileşmesinde destek olmak için Türkçe, İngilizce ve İspanyolca dillerinde sunuyorum.

Kısaca bu yaşamında çevirmenlik, öğretmenlik, danışmanlık, kolaylaştırıcılık ve başka farklı rollerde yaşamını deneyimleyen bir insanım. Gezmeyi, öğrenmeyi, yazmayı ve paylaşmayı çok severim.

Çeşitli konularda yaptığım röportajları Instagram sayfamda görebilirsiniz. https://www.instagram.com/sserpilata/

Röportajlar, çeviriler ve farklı kültürler ile ilgili videolarımı youtube sayfamda bulabilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UCBgLWIPbinr_RD17HJv_yAw

Yazılarımı instagram hesabımda takip edebilirsiniz @sserpilata

Yazımı Svagito hocamdan aldığım bir de manevi ismimi de dahil ederek imzalayacağım; Supriya, Sanskritçe “çok sevilen” anlamındadır.

Her gün devam eden kendim olma ve kendimi paylaşma yolculuğunda bir yerlerde sizinle de görüşmek üzere…

Serpil Supriya Ata

3500+

SAAT ÇEVİRİ

3200+

SAAT EĞİTİMDE YER ALDI

150+

KİŞİNİN SESİ OLDU

2000+

SAAT SİSTEMİK EĞİTİM ALDI

Nereden geldim?

Akademik

Simultane Çeviri Eğitimi, 2016 Tía Tula Colegio de Español Salamanca, İspanya ...

Gönüllülük

Avrupa Gönüllülük Hizmeti kapsamında İspanya’da gençler ve göçmenlerle çalışan bir sivil ...

Deneyim

Lisans eğitiminden bu yana Yapı Kredi Bankası’nda veritabanı pazarlaması, ED&F Man Holding’te,

Aldığım Eğitimler

Organizasyonel Konstelasyonlar Jan Jacob Stam Atölye 2015 UKDEM Uluslararası Konstelasyon

Scroll to Top