Doğru İnsan İlişkileri Geliştirmek

Pandemi sürecinde, çeşitli kıymetli paylaşımlar dinledim. Bunlardan biri “Pranik Şifa – Bir Yaşam Yolu” adlı Online Sanal Zirve. Facebook’ta “Live Life, Extraordinary” adlı hesap organize ediyor.

Master Choa Kok Sui’nin kurucusu olduğu “Pranik Şifa” bilgisinin Amerika’daki eğitmenlerinden Chandan Parameswara’nın sunumunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çünkü Chandan, ilişkilere pranik şifa, çakralar ve enerji üzerinden yaklaşıyor. Yazı, çoğunlukla onun sunumunun çevirisinden oluşuyor.

Prana, yaşam enerjisi demek. Farklı dillerde “chi”, “ki” diye de geçebiliyor. Ve prana, hayatın çeşitli alanlarını etkiliyor; sağlık, finans, ilişkiler ve ruhsallık. Pranik Şifa ise, sadece sağlığı değil, finans, ilişkiler ve ruhsallığı da etkiler.

Bedenin yorgun olduğunda, enerjin düşük olduğunda, matematikte doktoran yok diye üzülmezsin. Düşünebilmek ve bilgiyi işleyebilmek, bizim sahip olduğumuz enerji miktarına bağlı.

“İlişkiler, bizim başımıza gelen bir şey değildir, bilinçli ya da bilinçaltında bizi şekillendiren büyüten ya da biz de açlık yaşatan (starve) bir şeydir.”

İlişki sizin besleyebileceğiniz, bitirebileceğiniz ya da açlığını yaşayabileceğiniz bir enerjidir.

Enerjetik olarak bir ilişki nedir?

Bireyler arasında çeşitli düzeylerde (fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal) sürekli enerji (yaşam gücü enerjisi) değişimidir.

Fiziksel ilişkileriniz olabilir, duygusal, finans bağlantılarınız ve ilişkileriniz de olabilir. Tamamen entelektüel bir ilişki olabilir. Ruhsal düzeyde bir ilişki olabilir. İlişkiler farklı seviyelerde olabilir. Ancak buradaki anahtar kelime “sürekli bir enerji akışı”dır.

Bir kişiyle 5 – 10 dakika konuştuğunuzda bu sadece bir karşılaşma olur. Sohbet bitince enerji akışı kesilir. Belki iyi bir titreşim alırsınız, belki de sevmezsiniz ancak güçlü bir değişim olsa da sonrasında kesilir.

Bizim ilişki dediğimiz şeyde, arkadaş da olsa ebeveyn de olsa, kedi ya da köpek de olsa, topluluk da olsa hepsinde sürekli bir enerji akışı vardır.

Bir ilişkiyi etkileyen çeşitli konular vardır: Duygu ve Düşünce, Çakra Bağlantısı ve Aura Etkileşimi

Yarattığımız düşünceler ve duygular. Düşünceler ve duygular aslında enerjidirler, o da insanlar arasında aktarılır. Hani birini düşünürsünüz de o sizi arar ya… Ya da siz bir şarkı düşünürsünüz birileri o şarkıyı söylemeye başlar. Düşünceler ve duygular arada mesafe olsa bile mesafeler arası aktarılabilir. İnsanlar arasında bağlantı olduğu sürece duygular ve düşünceler insanlar arasında kolaylıkla aktarılabilir. Bu ilişkinin önemli bir kısmıdır.

İlginç olan, bu duygu ve düşüncelerin pozitif ya da negatif olabilmesidir. İnsanların ilişkisi iyi olursa, bağlantı o kadar güçlü olur ki, birbirlerinin cümlelerini tamamlarlar. Ama ilişkide bir kopukluk varsa, bir kesinti olmuşsa, iyi gitmiyorsa, bağlantı o kadar da güçlü değilse, kendinizi sürekli açıklama yaparken bulursunuz. Daha çok savunmada olursunuz, kendinizi daha çok açıklamanız gerekir çünkü enerji işini yapmıyordur. Zaten çoğunuz biliyorsunuz, ilişkilerin çoğu sözlü değildir.

İki aura arasındaki bağlantı. İki kişinin etkileşiminin kalitesi ayrıca aura etkileşimine de bağlıdır, iki kişi arasındaki enerji alanına. (Master Choa Kok Sui’nin pranik şifa kitaplarında detaylı olarak anlatılmaktadır) Etrafımızda sadece bir enerji alanı yoktur, ayrıca herkes farklı frekanslarda titreşmektedir. Yetiştirilmelerine göre, tutumlarına göre, eğitim durumları ve düşünme modellerine göre.

Eminim deneyimlemişsinizdir, biriyle 5-10 dakika konuşursunuz ve kendinizi harika hissedersiniz. Bazen biriyle konuşursunuz ve heyecanlanırsınız ve dersiniz ki “Bu kişinin coşkusu bulaşıcı”. Enerji değiş tokuşu sürekli olur.

Bu kişiden olumsuz titreşimler alıyorum, dediğinizde aslında bu enerji alanıyla ve aura ile ilgilidir. Bir ilişkinin kalitesi bu üç faktöre bağlıdır.

Kişilerin paylaştığı enerji frekansı nedir? Bağlantılar nerededir?

Birçok çakra bulunmaktadır. Hindistan’da çoğumuz biliriz. Ancak pranik şifadan öğrendiğimize göre çakralar sadece organlara enerji pompalamazlar aynı zamanda psikolojik ve duygusal işlevleri de vardır. Bunlar içinde herkesin anlayabileceği en kolay çakra, kalp çakrası olabilir.

Birisi çok tatlı olduğunda, iyi, cömert olduğunda, onun iyi bir kalbi olduğunu, altından bir kalbi olduğunu söyleriz. Bu kalp merkezidir, kalp çakrası.

Sanki sizin enerji merkezinizden başkasının enerji merkezine bir bağlantı var gibidir. Karşıdaki eşiniz olabilir, arkadaş ya da köpeğiniz olabilir. Sanki bu iki kalp arasında bir enerji kablosu var gibidir. Bu iki merkez arasında bağlantı olduğu sürece tatlı, sevgi dolu, cömert bir ilişkiniz olur. İki taraf da birbirine cömerttir, naziktir, düşüncelidir.

Enerji solar plexus seviyesinde bağlantıdaysa… (şimdi üzerinden geçmeyeceğim, kitaplarda okuyabilirsiniz ya da pranik psikoterapide öğrenebilirsiniz) Solar plexus, duyguları işlemden geçirir, öfke, kıskançlık, nefret, bencillik, özsaygı… Bir çok duygu burada hazmedilir. İnsanlarla o seviyede bir bağlantı olursa sinir olma eğilimi, öfkeli olma eğilimi olabilir…

Kalp çakrası hep başka insanlara odaklanır, solar plexus hem kendi odaklıdır, ben ben ben. Bütün ben’ler kötü değildir ancak ilişki içinde hep kendine odaklı olursan, bu bir felaket formülüdür.

Bütün çakraların görevleri farklıdır.

Yaratıcı olan kişilerde boğaz çakraları arasında bir bağlantı vardır.  Hızlı fikir alışverişi olur.

Ancak sadece bağlantı değil, kalite de önemlidir. Ne tür düşünceleri alıp veriyoruz, o da önemli.

Ör: Boğaz çakrası seviyesinde bir bağlantı varsa ve kişi sürekli eleştiriyorsa, o zaman ilişki toksiktir.

Bağlantı ajna (strateji merkezi, ajna: Hintçe de emir, irade demek) seviyesinde ise, insanlar stratejik olabilir. Bu bir iş ilişkisi olabilir.  Eğer enerji bağlantısı pozitif değil de negatif ise, manipulatif bir ilişki olur, bir kişi diğerini domine eder.

İLİŞKİ, iki insan arasındaki enerji alışverişidir. İlişki ne kadar güçlüdür? aramızdaki bağlantı sayısına bağlıdır. Bazı ilişkiler finansal bağlantılardır. Kök çakralar arası bağlantı vardır.

Bazı ilişkiler tutkuludur, cinsel çakralar arası bağlantı vardır. Bazıları solar plexus seviyesinde, bazıları kalp, bazıları ruhsal ilişkilerdir, taç çakrası seviyesinde bağlantı vardır.

Kişiyle bağlantı ne kadar fazlaysa, o kadar da kuvvetli olur ilişki.

Karşılaştığın herhangi biri, arkadaş, akraba, sevdiğin kişi ya da ruh eşi arasındaki tek fark aramızdaki farklı seviyelerde bağlantıların sayısıdır ve bu enerji akışının ne kadar güçlü olduğudur.

Bu prensibi anlarsanız, insanlar arasında ne tür bir bağlantınız var, neyi kabul edersiniz, neyi etmezsiniz, bağlantıyı nasıl güçlendirirsiniz, anlarsınız.

Pranik Şifa okulunda birçok teknik var. Pranik Psikoterapi’de  düşünce formlarından bahseder.

İlişkiler hep iki taraflıdır. Bir taraf çok verebilir, diğeri daha çok alabilir ama alan kişi de bir şekilde bir ders veriyordur karşıdakine. Ders belki, ısrarcı olmaktır, belki de kendini savunmaktır.

Her ilişkinin bir amacı vardır. Eğer karşılıklı olarak birbirini besleme amaçlı değilse o zaman büyüme amaçlı olabilir.

Farklı kişilerle etkileşimde olunca, bizde olan farklı güçlerin farkında olduğumuz gibi farklı zayıflıkların da farkında oluyoruz.

Pranik şifada teknikler var. Taramak gibi, enerjiyi hissetmek için. İlişkilerimi ölçmek için. Kordonları temizleme tekniği, Bağışlama tekniği gibi.

Bağışlama güçlü olanın eylemdir, der Ghandi.

İlişkiler için 3 ipucu

  1. “Herkesin kendi büyüme zamanı vardır”, Master Choa Kok Sui (MCKS

İnsanlar bitkiler gibidir. (büyümekte olan bitki) Çiçek her zaman içerden açar. Farkındalık hep içerden gelir. Dünya sizin örnek olmanızla değişir, konuşmanız ile değil. Bitkiyi çekerek bitkiyi büyütmek isterseniz, bitki ölür. Bazıları kolay öğrenir, bazılarının hataya ihtiyacı vardır. Bazılarının 10 hata yapması gerekir.

  1. “Güller dikenleriyle gelir”, MCKS.

Bağışla ve gitmesine izin ver. İnsanlar hata yaparsa, fikirleri farklı olursa onları bağışlamaktan bahseder. Bir ilişki içinde ilk başlarda güle odaklanıyoruz. Sonraları, stres gelince daha çok dikenlere odaklanıyoruz ve gül taraflarını görmüyoruz.

  1. “Anlaşılmayı aramaktansa anlamayı ara” Assisili Aziz Francis

Sevilmeyi aramak yerine sevmeyi ara. “Ne alabilirim değil, ne verebilirim”e odaklan

****

Hizmet etmek, taç çakrayı büyütür. Sevgi ise kalp çakrasını büyütür.

Her iki çakranın aktifleşmesine temelli İkiz Kalpler Meditasyonu’ndan da bahsetti. Bu meditasyonu Türkiye’de Türkçe de yapmak mümkün. Dilerseniz instagram’dan @yasamgucuatolyesi hesabını takip edebilirsiniz. https://www.thepranichealers.com adresine göz atabilirsiniz.

****

İlişkinin kalitesini tanımlayan şey bağlantıların nerede oluşturulduğu. Bağlantılar daha çok bedenin alt kısımlarındaysalar (Solar Plexus ve altı) daha tutkulu ve daha bencil ilişkiler olur. Boğaz çakrası civarı olursa bağlantı, daha yaratıcı, daha paylaşımcı ilişkiler olur. Üst çakralarda ise daha ruhsal. Daha uzun süren ilişkiler daha çok, daha yüksek bir değere dayalı ilişkilerdir.

Büyük kalp çakralı kişi, her yerde sevgi frekansını alır. Yaratıcı kişiler, yaratıcılık frekanslarını alır, o kısımları görür. Taç çakrası büyük olan kişiler ise dünyada ne görürlerse hep bir ruhsal taraf bulurlar. Bu çakralar pencere gibi olurlar, enerjileri alıp işlemden geçirmek için.

****

Temmuz başına kadar devam edecek olan online zirveye katılmak için aşağıdaki linkten kaydolabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir.
Scroll to Top