Global Meditasyon Buluşması

Manevi Rehber Vikram Ji ile Soru Cevap

Global Meditasyon Buluşması-2 programında Soru-Cevap oturumu yapıldı. Program, İspanyolca konuşan ülkelere yönelik olup İngilizce gerçekleşti. @bodrumyogafest instagram sayfasından eş zamanlı Türkçe’ye çevrildi.

Aşağıdaki notları Konstelasyon eğitiminden arkadaşım Münevver Özekin derledi.

*

Hayat öğrenmek içindir. Farklı bakış açıları görür, ilahi sezgilerinizden cevaplar alırsınız, kapı açılır ve cevaplar almaya başlarsınız. Çözüm sizdedir.

Soru (Hindistan): Kişi hayatındaki krizlerle nasıl baş edebilir, zor durumlarda nasıl dengede kalır?

Yanıt: Krizler bir fırsattır. Yüzleşmedikleriniz karşınıza çıkar, yüzleşir, dersini alır ve özgür kalırsınız. Bilinç seviyeniz artar. Bu krizlerde hayat tarafından sınava tabi olursunuz. Bildiğiniz her yöntemi nasıl kullandığınıza bakar hayat. Zorlukla karşılaştığınızda önce zihin size çözüm önerileri sunar, yapılabilecek alternatifler sunar. Ama çoğu zaman bu işe yaramaz. İçinizden dualar eder yardım dilersiniz. Pes ettiğinizde, çaresiz hissedip durumu kontrol edemediğiniz zaman da çözüm size gelir. İçsel olarak pasif ve alıcı kalırsınız. Cevabı bulana kadar dingin kalırsınız, bir süreçten geçersiniz. Zayıflık arkasında bir güç vardır.

Çözüm geldiğinde şükran duyup teşekkür etmelisiniz.

Soru (Türkiye): Ülkemizdeki huzuru ve barışı korumak için ne yapabiliriz? Ailemiz için ne yapabiliriz?

Bütün ülkelerin kendi krizleri ve problemleri vardır. Çeşitli uzmanlar, din adamları çözüm getirmeye çalışır. Bu durumda bireyler gruplar birbirleri ile bağlantıya geçmeli, içlerine dönmeli, ülkenin bilinci ile bağlantıya geçmelidir. Aslında her ülkenin krizi kendi bilincine özgüdür. Örneğin, 1000 yıl geriden başlayın. Olmuş olan sevinç ve üzüntülere bakın. Bu olanlardan bilinçaltımıza neler geçmiş? Geçmişte olanlar bugün bizi etkiler. Aile geçmişi de ülke geçmişi de peşimizden koşar. Derine inerseniz ülke bilincini fark edersiniz. Sokaktaki, çarşıdaki insanlara bakın, çok şey görebilirsiniz. Olan biten her şeyle bağlantıya geçin. Acıyı, öfkeyi, güvensizliği hissetmeniz gerekiyor. Çektiğiniz acıları hissederek bağlantıya geçebilirsiniz. Temel problem durumunda, kişi ve grupların birlikte derin düşünceye girerek çoğalıp yaygınlaşmaları gerekir. Örneğin “kadınlara saygı duymama” krizi varsa problemin ne olduğunu bulur, onlara saygı duymaya başlarsınız. Kendi ailenize çözüm getirmeye başlarsınız, kadınlar kendi kadın atalarına saygı duymaya başlar, ülke ilerlemeye başlar. 10 kişi ne yapar ki diye düşünmeyin, bazen 1 kişi bile toplumu harekete geçirebilir. Mahatma Gandi’yi düşünün ve Nelson Mandela’yı. Etkinizin önemine ve gücüne inanın. Zaten çok fazla kişiye ihtiyaç yoktur. Bir kişi değişimi başlatabilir. Çok olmayı beklemeyin…

Soru (Meksika): Bazen çatışma yaşıyorum, hem ailem ve çocuklarımla ilgileniyorum hem de hayır işleri çalışmalarımı yürütmek istiyorum.. Nasıl bir öncelik yapmalıyım?

Ruhsal alemde birinci önceliğin aile olduğunu öğrenirsiniz. Çok şey yapmak isteseniz hatta hayır işleriyle uğraşmak isteseniz bile önceliğiniz ailenizdir. Ailenizden kaçarsanız diğer işleriniz tamamlanamaz, verimli olamaz. Ailenizdekilerin ihtiyaç ve isteklerine önemseyerek bakın. Kendi başlarının çaresine bakabildiklerinde siz de yapmak istedikleriniz, hayır işlerinizde ilerleyebilirsiniz.

Bir paket olarak geldiniz bu gezegene: anne, baba, çocuklar olarak. Bu grubun mutluluğu önemli, sonra hayır işleri gelir. Ailedeki mutsuzluk bütün yapıyı zayıflatabilir. Her birinin istek ve ihtiyaçlarına odaklanın, gözlerinin içine bakın, onları ne mutlu eder, sevgi ve ilgi mi, emeklerini görüp tanımanız mı, hastalar mı, sağlıkları iyi mi, hangi koşullara ihtiyaçları var… Onlara yardım edin, cevap vermeden sadece dinleyin. İyi ruh halindeki bir aile bütün toplumu ve gezegeni etkileyebilir. Herkes birbirini tamamlar ve birbirine eşlik eder. Böylece daha iyi toplum oluşur. Dışarı kaçmak için acele etmeyin, çözümünüz ailenin içinde.

Konuşmacı: Vikram Ji

Düzenleyen: BodrumYogaFest

Çeviri: Serpil Ata

Yazı: Münevver Özekin

Münevver Özekin hakkında:

H.Ü. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı. Ankara’da 30 yıl kurucusu olduğu yuva ve koleji, yaratıcı eğitim yaklaşımları ile yönetti. Konstelasyon Kolaylaştırıcısı. Halen, ulusal, uluslararası uzman ve akademisyenlerle eğitimlerini sürdürüyor. Sanat, felsefe, psikoloji ile ilgileniyor.

Vikram hakkında daha fazla bilgi:

@bodrumyogafest hakkında:

Değerli eğitimler hakkında herkesin fikir sahibi olmasına yardımcı olmak amacıyla yoga eğitmeni Menekşe Karaman tarafından düzenlenen Bodrum Yoga ve Sağlıklı Yaşam Festivali her sene 29 Ekim haftasında Türkiye’deki değerli hocaların katılımıyla herkese açık ve ücretsiz olarak sürdürülmekte.

YouTube video

Paylaşmak güzeldir.
Scroll to Top